2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası Türkiye’de Organize Edecek

Yazan: 24 Ekim 2018  
Kategori: HABER

ürkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonunun ortaklaşa yürüttüğü hazırlık süreci sonrasında 2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası, Türkiye’nin ev sahipliğinde organize edilecek

 

TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy, şampiyona adaylığı ve ev sahipliğinin alınmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

 

Avrupa Sağırlar Spor Organizasyonunun (EDSO) olağan genel kurulunda şampiyonanın Türkiye’de düzenlenmesine karar verildiğini belirten Gürsoy, “Cumhuriyetimiz ile TFF’nin 100. yılında böyle bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyuz.” dedi.

 

Türkiye’nin geçen sene düzenlediği Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nın çok başarılı geçtiğini hatırlatan Gürsoy, “Futbolcularımızın sahada elde ettiği başarının yanı sıra, ülkemizde önemli bir organizasyon yeteneği oluştu. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TFF İcra Kurulu ve Engelliler Koordinasyon Kurulundan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu’nun ortaya koyduğu vizyon, Türkiye’yi işitme engelliler futbolunda dünyanın en başarılı ülkesi konumuna getirdi.” ifadelerini kullandı.

 

Gürsoy, Türkiye’de düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nın ülkenin başarı çıtasını biraz daha yukarı taşıdığının altını çizerek, “Organizasyonun ülkemize alınmasında özellikle TFF’nin garantörlüğü çok önemliydi. 2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası’nın hem cumhuriyetimizin hem de TFF’nin 100. yılında alınması, organizasyona daha büyük anlamlar da yükledi. Şampiyonanın Türkiye’de düzenlenecek olması da bizi doğal favori konumuna getirdi.” diye konuştu.

 

KİHTİR:”ŞAMPİYONAYI ÜLKEMİZE ALMAYI ÇOK İSTİYORDUK”

 

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir, EDSO’nun genel kuruluna şampiyonayı almak için tüm hazırlıklarını yaparak gittiklerini ve istediklerini de elde ettiklerini söyledi.

 

2023 Avrupa Şampiyonası için belirlenen herhangi bir ülke olmadığını dile getiren Kihtir, “Cumhuriyetimizin ve TFF’nin 100. yılı olması nedeniyle, şampiyonayı ülkemize almayı çok istiyorduk. Konuyla ilgili önce TFF ile görüştük. Cengiz Zülfikaroğlu ve Ömer Gürsoy’un inanılmaz desteğini gördük. Gençlik ve Spor Bakanlığından da onay alınca, aday olmaya karar verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Şampiyonanın ev sahipliği için İtalya ile birlikte aday olduklarını belirten Kihtir, şunları kaydetti:”İtalya, şampiyonaya 5 yıl gibi bir zaman olması nedeniyle herhangi bir hazırlığı olmadan aday oldu. Biz oraya sunumumuz ve TFF’nin referansıyla giderek, ne kadar hazır olduğumuzu tüm üyelere gösterdik. 2023 yılında şampiyonaya ev sahipliği yapmamızın anlamını da dosyamıza koyduk. Sonuçta da tüm yönetim kurulu üyelerinin oyunu alarak şampiyonayı ülkemize kazandırdık. Şampiyona, Türkiye’deki sağır toplum için çok önemli bir organizasyon olacak. Umuyorum ki yüzümüzün akıyla çıkar ve güzel bir organizasyon düzenleriz.”

 

Kihtir, 2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası’nı başkent Ankara’da organize etmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

 

23.10.2018 – AA

468x60 Google AdSense kodunuzu buraya girin.

Yorumlar


Yorumunuzun yanında istediğiniz resmin görünmesini istiyorsanız gravatar edinin!