MEB: 200 engelli öğretmen ataması yapılacak

Yazan: 12 Haziran 2020 Cuma  
Kategori: Duyurular, HABER

MEB, EKPSS’ye katılan adaylar arasından 200 engelli öğretmenin alınacağını duyurdu

Milli Eğitim Bakanlığı, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) katılan adaylar arasından 200 engelli öğretmen alacak. Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, adaylar başvurularını “http://mebbis.meb.gov.tr” veya http://personel.meb.gov.tr” adreslerinde yer alan elektronik başvuru formunu doldurarak yapacak. Başvuruların 15-19 Haziran’da alınmasının ardından engelli öğretmen adaylarının atamaları 23 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Milli sporcular da beden eğitimi alanına ayrılan 90 kontenjan için sözleşmeli öğretmenlik başvurularını 15-19 Haziran’da yapacak. Milli sporcuların atamaları ise 16 Temmuz’da olacak.

Adaylar, atamalara ilişkin ayrıntılı bilgiye “http://personel.meb.gov.tr” adresinden ulaşabilecek. (AA)

2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası Türkiye’de Organize Edecek

Yazan: 24 Ekim 2018 Çarşamba  
Kategori: HABER

ürkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonunun ortaklaşa yürüttüğü hazırlık süreci sonrasında 2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası, Türkiye’nin ev sahipliğinde organize edilecek

 

TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy, şampiyona adaylığı ve ev sahipliğinin alınmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

 

Avrupa Sağırlar Spor Organizasyonunun (EDSO) olağan genel kurulunda şampiyonanın Türkiye’de düzenlenmesine karar verildiğini belirten Gürsoy, “Cumhuriyetimiz ile TFF’nin 100. yılında böyle bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyuz.” dedi.

 

Türkiye’nin geçen sene düzenlediği Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nın çok başarılı geçtiğini hatırlatan Gürsoy, “Futbolcularımızın sahada elde ettiği başarının yanı sıra, ülkemizde önemli bir organizasyon yeteneği oluştu. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TFF İcra Kurulu ve Engelliler Koordinasyon Kurulundan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu’nun ortaya koyduğu vizyon, Türkiye’yi işitme engelliler futbolunda dünyanın en başarılı ülkesi konumuna getirdi.” ifadelerini kullandı.

 

Gürsoy, Türkiye’de düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nın ülkenin başarı çıtasını biraz daha yukarı taşıdığının altını çizerek, “Organizasyonun ülkemize alınmasında özellikle TFF’nin garantörlüğü çok önemliydi. 2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası’nın hem cumhuriyetimizin hem de TFF’nin 100. yılında alınması, organizasyona daha büyük anlamlar da yükledi. Şampiyonanın Türkiye’de düzenlenecek olması da bizi doğal favori konumuna getirdi.” diye konuştu.

 

KİHTİR:”ŞAMPİYONAYI ÜLKEMİZE ALMAYI ÇOK İSTİYORDUK”

 

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir, EDSO’nun genel kuruluna şampiyonayı almak için tüm hazırlıklarını yaparak gittiklerini ve istediklerini de elde ettiklerini söyledi.

 

2023 Avrupa Şampiyonası için belirlenen herhangi bir ülke olmadığını dile getiren Kihtir, “Cumhuriyetimizin ve TFF’nin 100. yılı olması nedeniyle, şampiyonayı ülkemize almayı çok istiyorduk. Konuyla ilgili önce TFF ile görüştük. Cengiz Zülfikaroğlu ve Ömer Gürsoy’un inanılmaz desteğini gördük. Gençlik ve Spor Bakanlığından da onay alınca, aday olmaya karar verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Şampiyonanın ev sahipliği için İtalya ile birlikte aday olduklarını belirten Kihtir, şunları kaydetti:”İtalya, şampiyonaya 5 yıl gibi bir zaman olması nedeniyle herhangi bir hazırlığı olmadan aday oldu. Biz oraya sunumumuz ve TFF’nin referansıyla giderek, ne kadar hazır olduğumuzu tüm üyelere gösterdik. 2023 yılında şampiyonaya ev sahipliği yapmamızın anlamını da dosyamıza koyduk. Sonuçta da tüm yönetim kurulu üyelerinin oyunu alarak şampiyonayı ülkemize kazandırdık. Şampiyona, Türkiye’deki sağır toplum için çok önemli bir organizasyon olacak. Umuyorum ki yüzümüzün akıyla çıkar ve güzel bir organizasyon düzenleriz.”

 

Kihtir, 2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası’nı başkent Ankara’da organize etmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

 

23.10.2018 – AA

Engelli Sporcular Doğrudan Kamuda İstihdam Kadrosuna Alınmalı

Yazan: 09 Eylül 2018 Pazar  
Kategori: Duyurular, HABER

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, engelli vatandaşların yüzde 3 olan kamuda istihdam oranının yüzde 4’e, sporcu olduklarını belgeleyen engellilerin de ikamet ettikleri illerin il özel idareleri ve belediyelerine doğrudan istihdam edilmesi için Kanun Teklifi hazırladı.   Engellilerin istihdam oranlarının artırılması ve engelli sporcuların doğrudan kadroya alınması konusundaki Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sunan Gürer, engellilerin yaşam kalitesini yükseltebilmek için toplumun tüm kesimlerine görev düştüğünü söyledi.   Engelli sporcuların istihdam sorunu   Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili açıklamasında engellilere yönelik çalışmalara ilişkin 2005 yılında çıkarılan Engelliler Hakkındaki Kanun kapsamında bazı uygulamaların yürürlüğe girmesine rağmen engelli sporcuların kamuda istihdamı konusunda bir çalışma yapılmadığına dikkat çekti.   Engelli istihdamı yetersiz   Engelli sporcuların birçok alanda başarılı olmalarına karşın destekten mahrum bırakıldığına vurgu yapan Gürer, “Engellilerin yaşam kalitesini yükseltebilmek için toplumun her kesimine önemli görevler düşmektedir. Kamuda istihdam eden engelli oranının %3 olması istihdamın yetersiz olduğunu göstermektedir. Bu oranın yukarıya çekilmesi ayrıca engelli sporcuların kamuda istihdamının artırılması engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artırması hususunda yerinde bir adım olacak ve engelli kişiler için farkındalık yaratacaktır” ifadelerini kullandı.   İstihdam oranı yüzde 4’e çıkarılmalı   CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53’üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “% 3” ibaresi “%4”, ikinci cümlesinde yer alan “% 3’ün” ibaresi “%4’ün” şeklinde değiştirilmesi hakkında verdiği kanun teklifinde, fıkranın ikinci cümlesinden sonra gelmek üzere “Sporcu olduklarını belgelendiren engelliler, ikamet ettikleri yer il özel idaresi veya belediyelerine başvurmaları halinde, %4 oranı dikkate alınmadan, ilgili kadrolara yerleştirilirler.” ibaresinin eklenmesini önerdi.   CHP Milletvekili Gürer, “Vermiş olduğumuz Kanun Teklifi ile sporcu olduklarını belgeleyen engellilerin, yaşadıkları illerin il özel idareleri ve belediyelerinde doğrudan kadroya alınmaları amaçlanmıştır” açıklamasında bulundu.   07.09.2018 – tanikgazetesi.net

 Sayfa 1 of 4  1  2  3  4 »