2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası Türkiye’de Organize Edecek

Yazan: 24 Ekim 2018 Çarşamba  
Kategori: HABER

ürkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonunun ortaklaşa yürüttüğü hazırlık süreci sonrasında 2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası, Türkiye’nin ev sahipliğinde organize edilecek

 

TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy, şampiyona adaylığı ve ev sahipliğinin alınmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

 

Avrupa Sağırlar Spor Organizasyonunun (EDSO) olağan genel kurulunda şampiyonanın Türkiye’de düzenlenmesine karar verildiğini belirten Gürsoy, “Cumhuriyetimiz ile TFF’nin 100. yılında böyle bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyuz.” dedi.

 

Türkiye’nin geçen sene düzenlediği Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nın çok başarılı geçtiğini hatırlatan Gürsoy, “Futbolcularımızın sahada elde ettiği başarının yanı sıra, ülkemizde önemli bir organizasyon yeteneği oluştu. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TFF İcra Kurulu ve Engelliler Koordinasyon Kurulundan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu’nun ortaya koyduğu vizyon, Türkiye’yi işitme engelliler futbolunda dünyanın en başarılı ülkesi konumuna getirdi.” ifadelerini kullandı.

 

Gürsoy, Türkiye’de düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nın ülkenin başarı çıtasını biraz daha yukarı taşıdığının altını çizerek, “Organizasyonun ülkemize alınmasında özellikle TFF’nin garantörlüğü çok önemliydi. 2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası’nın hem cumhuriyetimizin hem de TFF’nin 100. yılında alınması, organizasyona daha büyük anlamlar da yükledi. Şampiyonanın Türkiye’de düzenlenecek olması da bizi doğal favori konumuna getirdi.” diye konuştu.

 

KİHTİR:”ŞAMPİYONAYI ÜLKEMİZE ALMAYI ÇOK İSTİYORDUK”

 

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir, EDSO’nun genel kuruluna şampiyonayı almak için tüm hazırlıklarını yaparak gittiklerini ve istediklerini de elde ettiklerini söyledi.

 

2023 Avrupa Şampiyonası için belirlenen herhangi bir ülke olmadığını dile getiren Kihtir, “Cumhuriyetimizin ve TFF’nin 100. yılı olması nedeniyle, şampiyonayı ülkemize almayı çok istiyorduk. Konuyla ilgili önce TFF ile görüştük. Cengiz Zülfikaroğlu ve Ömer Gürsoy’un inanılmaz desteğini gördük. Gençlik ve Spor Bakanlığından da onay alınca, aday olmaya karar verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Şampiyonanın ev sahipliği için İtalya ile birlikte aday olduklarını belirten Kihtir, şunları kaydetti:”İtalya, şampiyonaya 5 yıl gibi bir zaman olması nedeniyle herhangi bir hazırlığı olmadan aday oldu. Biz oraya sunumumuz ve TFF’nin referansıyla giderek, ne kadar hazır olduğumuzu tüm üyelere gösterdik. 2023 yılında şampiyonaya ev sahipliği yapmamızın anlamını da dosyamıza koyduk. Sonuçta da tüm yönetim kurulu üyelerinin oyunu alarak şampiyonayı ülkemize kazandırdık. Şampiyona, Türkiye’deki sağır toplum için çok önemli bir organizasyon olacak. Umuyorum ki yüzümüzün akıyla çıkar ve güzel bir organizasyon düzenleriz.”

 

Kihtir, 2023 Avrupa Sağırlar Futbol Şampiyonası’nı başkent Ankara’da organize etmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

 

23.10.2018 – AA

Engelli Sporcular Doğrudan Kamuda İstihdam Kadrosuna Alınmalı

Yazan: 09 Eylül 2018 Pazar  
Kategori: Duyurular, HABER

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, engelli vatandaşların yüzde 3 olan kamuda istihdam oranının yüzde 4’e, sporcu olduklarını belgeleyen engellilerin de ikamet ettikleri illerin il özel idareleri ve belediyelerine doğrudan istihdam edilmesi için Kanun Teklifi hazırladı.   Engellilerin istihdam oranlarının artırılması ve engelli sporcuların doğrudan kadroya alınması konusundaki Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sunan Gürer, engellilerin yaşam kalitesini yükseltebilmek için toplumun tüm kesimlerine görev düştüğünü söyledi.   Engelli sporcuların istihdam sorunu   Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili açıklamasında engellilere yönelik çalışmalara ilişkin 2005 yılında çıkarılan Engelliler Hakkındaki Kanun kapsamında bazı uygulamaların yürürlüğe girmesine rağmen engelli sporcuların kamuda istihdamı konusunda bir çalışma yapılmadığına dikkat çekti.   Engelli istihdamı yetersiz   Engelli sporcuların birçok alanda başarılı olmalarına karşın destekten mahrum bırakıldığına vurgu yapan Gürer, “Engellilerin yaşam kalitesini yükseltebilmek için toplumun her kesimine önemli görevler düşmektedir. Kamuda istihdam eden engelli oranının %3 olması istihdamın yetersiz olduğunu göstermektedir. Bu oranın yukarıya çekilmesi ayrıca engelli sporcuların kamuda istihdamının artırılması engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artırması hususunda yerinde bir adım olacak ve engelli kişiler için farkındalık yaratacaktır” ifadelerini kullandı.   İstihdam oranı yüzde 4’e çıkarılmalı   CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53’üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “% 3” ibaresi “%4”, ikinci cümlesinde yer alan “% 3’ün” ibaresi “%4’ün” şeklinde değiştirilmesi hakkında verdiği kanun teklifinde, fıkranın ikinci cümlesinden sonra gelmek üzere “Sporcu olduklarını belgelendiren engelliler, ikamet ettikleri yer il özel idaresi veya belediyelerine başvurmaları halinde, %4 oranı dikkate alınmadan, ilgili kadrolara yerleştirilirler.” ibaresinin eklenmesini önerdi.   CHP Milletvekili Gürer, “Vermiş olduğumuz Kanun Teklifi ile sporcu olduklarını belgeleyen engellilerin, yaşadıkları illerin il özel idareleri ve belediyelerinde doğrudan kadroya alınmaları amaçlanmıştır” açıklamasında bulundu.   07.09.2018 – tanikgazetesi.net

Milli Eğitim Bakanlığı İŞKUR Vasıtasıyla 1002 Engelli İşçi Alacak

Yazan: 09 Eylül 2018 Pazar  
Kategori: Duyurular, HABER

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden de başvuru şartları açıklandı. 1002 engelli işçi alımı için önemli başvuru detayları mevcut. Peki başvuru şartları ve ön koşullar neler? İşte detaylar

 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde sürekli işçi kadrolarında çalıştırılmak üzere, çeşitli mesleklerde engelli, eski hükümlü veya terörle mücadelede malul sayılmayacak derecede yaralanan işçi alınacaktır.

 

1. İŞÇİ OLARAK ALINACAKLARDA ARANACAK ŞARTLAR

 

1. Türk vatandaşı olmak.

 

2. 18 yaşını doldurmuş olmak.

 

3. Affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, cinsel saldırı veya çocuğun cinsel istismarı suçlarından mahkum olmamak.

 

4. Özel kanun veya diğer mevzuatında yer alan şartları taşımak.

 

5. Yaptırılacak arşiv araştırması olumlu sonuçlanmak.

 

6. Askerliğini yapmış olmak.

 

7. Her aday, İŞKUR’da yayınlanan listede bir işyeri ve bir meslek koluna başvurabilir.

 

8. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya melüllük ayılığı almamak.

 

9. Sınavda başarılı olan adayların, çalıştırılacağı meslek kolunda çalışmasında sakınca olmadığına dair durumunu sağlık raporu ile belgelendirmek.

 

10. İşe alınanlarda deneme süresi 30 gündür.

 

11.Talep şartlarını taşımadığı sonradan anlaşılan başvurular, ilan-sınav sürecinin her aşamasında reddedilebilecektir.

 

12. Diğer hususlarda ilgili mevzuat/yönetmelik hükümlerine hareket edilir.

 

2. BAŞVURU ÖZEL ŞARTLARI

 

1. Lise ve dengi ile daha üst öğrenimli alımlarda geçerli döneme ait KPSS’ye girdiğine dair puan kartı istenecektir. Engelli işçi alımlarında EKPSS’ye girmiş olması yeterlidir. Tüm adaylar sözlü sınava tabi tutulur. Gerektiğinde uygulamalı sınav da yapılabilir.

 

2. İlköğretim ve daha alt eğitim düzeyleri için kura usulü uygulanır. Ancak, yapılacak işe uygun olup olmadıkları sözlü ve uygulamalı sınavla da tespit edilebilir.

 

3. Diğer hususlarda ilgili mevzuat/yönetmelik hükümlerine hareket edilir.

 

4. Aşçı ve kaloriferci gibi işlerde çalışacakların vardiyalı veya dönüşümlü çalışmaya engel durumu olmamalıdır.

 

5. Herhangi bir meslek için işe alınan işçi, işin veya işyerinin gerektirdiği durumlarda, mümkün olduğunca işçinin sahip olduğu bilgi, beceri, ehliyet veya belge de dikkate alınarak diğer iş veya alanlarda da çalıştırılabilir.

 

6. Bu ilanla işe alınan işçiler beş yıl süre il dışı nakil talebinde bulunamazlar.

 

3. SÖZLÜ SINAV İÇİN BELGE TESLİM İŞLEMLERİ

 

1. İŞKUR’da ilan edilen kesin listede yer alan adayların belge teslim yeri, tarihleri diğer bilgilendirme işlemleri, Ankara’da bulunan işyerlerimiz için MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, illerde ise il milli eğitim müdürlüklerinin internet sayfalarından, kapıya  asılan duyurulardan veya cep telefonlarına gönderilen mesajlardan takip edilebilecek olup,

 

ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır.

 

2. İŞKUR tarafından sözlü sınav için gönderilen adaylar, aşağıda belirtilen belgeleri başvuru yapılan ildeki il milli eğitim müdürlüğüne elden teslim edecekler (Ankara’da ise MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü-İdari İşler Dairesi Başkanlığı-Kızılay/ANKARA), belge vermeyen veya eksik belgesi olanlar sözlü sınava alınmayacaktır.

 

Belgeler:

 

- Nüfus cüzdanı fotokopisi.

 

- TCKN’lu adli sicil kaydı.

 

- Öğrenim belgesi fotokopisi.

 

- Askerlik durum belgesi fotokopisi.

 

- Geçerli döneme ait KPSS sonuç belgesi fotokopisi.

 

- Teknik işler, aşçılık, kalorifercilik ve şoförlük gibi görevler için, yetkili kurumlardan

 

alınmış diploma, ehliyet, sertifika ve belgeler.

 

- Kurum tarafından istenen diğer belgeler.

 

4. SÖZLÜ SINAV VE KURA İŞLEMLERİ

 

1. Sözlü sınav yeri ve tarihleri, Ankara işyerleri için MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, illerde ise il milli eğitim müdürlüklerinin internet sayfalarından, kapıya asılan duyurulardan veya cep telefonlarına gönderilen mesajlardan takip edilebilecek olup, ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır.

 

2. Sözlü sınav, adayların işgal edecekleri görevlerle ilgili konulara ve eğitim düzeylerine uygun olarak yapılacaktır.

 

3. Sınavlar 100 puan üzerinden, %70′i KPSS puanı, %30′u sözlü sınav puanı olacak şekilde değerlendirilir. Sınav kurulunca, açık iş sayısı kadar asıl, bir o kadar da yedek üye belirlenir. İşe başlamayanlar ile deneme süresi içerisinde işten ayrılanların yerine, yedek listenin ilk sırasından başlayarak yerleştirme yapılır.

 

4. Asıl ve yedek üyeler, bu maddenin birinci fıkrasındaki usule göre ilan edilir.

 

5. Kura usulü ile işe alımlarda da sözlü sınav gibi duyuru yapılır. Kura çekimi, mevzuatına uygun olarak noter huzurunda çekilir. Açık iş sayısı kadar asıl ve aynı sayıda yedek aday belirlenir. Sonuç, sözlü sınavda olduğu şekilde ilan edilir.

 

6. Uygulamalı sınav yapılması gereken durumlarda esas ve usuller sınav kurulunca belirlenir.

 

5. SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ

 

1. Sınav sonuçlarına, sonuçların açıklanmasından itibaren 7 takvim günü içerisinde sınav kuruluna itiraz edilebilir. İtirazlar, sınav kurulunca 10 iş günü içerisinde değerlendirilerek karara bağlanır ve itiraz edenin adresine iadeli ve taahhütlü olarak posta ile bildirilir. T.C. Kimlik numarası, adı, soyadı ve adresi olmayan dilekçe, faks ile yapılan itiraz ile süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

 

6.GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMLERİ

 

Göreve başlamaya hak kazanan adaylar ilgili il müdürlüklerine istenilen belgeleri belirtilecek tarihe kadar şahsen teslim edeceklerdir. Posta, kargo veya kurye ile yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır. Göreve başlayan işçiye deneme süresince asgari ücret, daha sonra taraf sendikaya üye olması halinde de toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre ödeme yapılacaktır.

 

7. GERÇEĞE AYKIRI BEYAN

 

Gerçeğe aykırı belge verenlerin ya da beyanda bulunanların başvurusu geçersiz sayılacaktır.

 

09.09.2018 – Hürriyet

 Sayfa 1 of 3  1  2  3 »